Coś dla przyszłych mam, także dla mam już karmiących piersią, jak i wszystkich pragnących karmić w przyszłości. Droga mleczna Claude Didierjean-Jouveau ukazała się w Wydawnictwie Mamania w serii Rodzicielstwo Bliskości. Moje karmienie córeczki trwało w najlepsze, kiedy natknęłam się na tę książkę, a kiedy ją przeczytałam, utwierdziła mnie w przekonaniu, że postępuję dobrze karmiąc piersią i że, podobnie jak inne kobiety, potrafię to robić.

Dzięki niej weszłam do bardzo dobrego towarzystwa – do rodziny kobiet, które, rozsiane po całym świecie, w ciszy i radości obdarowują swoje dzieci mlekiem i bliskością. Często, karmiąc Anielę, myślałam o tych dzieciach wtulonych w mamine piersi i o tych mamach, czujących w tej chwili być może to, co ja. Zachciało mi się powiększać to grono. Nadal tego chcę. Naprawdę pragnęłabym, aby od takich książek jak ta (od tej książki!) zaczynało się macierzyństwo, a nawet myśl o macierzyństwie.

Droga mleczna to wyjątkowy poradnik, który nie tylko instruuje, informuje, dostarcza podstawowej wiedzy na temat karmienia piersią, ale przede wszystkim daje siłę i budzi uśpioną wiarę kobiety we własne możliwości i umiejętności. Daje moc mierzenia się z przeciwnościami – stereotypami, niewiedzą, uprzedzeniami wobec laktacji. Między wierszami podkreśla, że macierzyństwo to wielka sprawa. Buntuje nas, mówiąc: sprzeciwiajcie się środowiskowym schematom nieprzychylnym naturalnemu karmieniu, róbcie tak, jak nakazuje wam intuicja. To książka, która wyjaśnia, że karmienie piersią jest korzystne dla zdrowia, że leży w kompetencjach każdej matki, podpowiada, co robić, by się udało, rozprawia się z mitami, a przede wszystkim wysyła kobiecie taki oto komunikat: możesz i potrafisz karmić i wykarmić swoje dziecko. Jesteś jedyną osobą, która właśnie twojemu dziecku może dać wszystko, co najlepsze, uwierz w to. Z Mlecznej drogi przebija zaufanie do kobiety, a także do tego, dla nas dziś zagadkowego potencjału natury, którym wszystkie zostałyśmy obdarowane.

Polecam gorąco. Czytajcie i karmcie.

Claude Didierjean-Jouveau, Droga mleczna, Mamania 2010, seria: Rodzicielstwo bliskości, cena 22 zł

Autor: Agnieszka Grzywaczewska-Kurpierz

O autorce: mama Anieli, magister filologii polskiej, recenzentka, propagatorka praw dziecka, orędowniczka rodzicielstwa bliskości i karmienia piersią. Lubi długie spacery z psem. Lubi także rozmawiać z dziećmi, a potem spisywać sobie ich, jedyne w swoim rodzaju, słowa, zdania – wymyślanki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

napisz pierwszy komentarz...