Czy obawiać się alkoholu w lekach dla dzieci? Dlaczego w niektórych lekach etanol jest konieczny? Jaka jego dawka może być niebezpieczna dla najmłodszych – dowiecie się z kolejnej części poradnika dotyczącego farmakoterapii u dzieci, opracowanego przez magistra farmacji, Grzegorza Carowicza. 

Stosowanie alkoholu w lekach przeznaczonych dla dzieci budzi wiele kontrowersji. Wiele dostępnych leków przeznaczonych dla dzieci zawiera w swoim składzie etanol. W niektórych preparatach, zwłaszcza roślinnych,  etanol jest niezbędny, w celu uzyskania stabilizacji tej   postaci leku. Etanol jest także niezbędny w celu wyodrębnienia z surowca roślinnego  tych związków czynnych, które nie rozpuszczają się w wodzie. Czy należy zatem obawiać się podawania dzieciom takich preparatów?

Fot. Monika Dwórska-Małota

Fot. Monika Dwórska-Małota

Badania przeprowadzone w Niemczech  na Uniwersytecie we Frankfurcie, pozwalają wysunąć wnioski, że nie ma racjonalnego  dowodu  potwierdzającego, ze  etanol  używany w lekach pediatrycznych wykazuje toksyczne działanie.

Naukowcy z  Centrum Medycyny  Sądowej we Frankfurcie  zajmują swoje stanowisko w tej sprawie:

 • Enzym rozkładający etanol, dehydrogenaza alkoholowa, występuje w komórkach hepatocytów i wytwarzany jest   po 8 miesiącu życia  dziecka. Stąd tez przed ukończeniem 8 miesiąca życia nie należy podawać dzieciom żadnego preparatu zwierającego alkohol.
 • Badania przeprowadzone w Niemczech w czasie 15 lat nie potwierdzają żadnego zatrucia u dzieci, które stosowały  preparaty z etanolem.
 • Metabolizm etanolu u dziecka przebiega gwałtowniej niż u dorosłych, szczególnie u dzieci poniżej 7 roku życia.  U dzieci starszych rozkład alkoholu przebiega z szybkością  ok. 0,2-0,3 g/kg masy ciała /godzinę.
 • Dawka śmiertelna alkoholu to 1,5-3g/kg masy ciała.
 • Podanie dziecku ważącemu np. 5 kg 20 kropel 45% etanolowego roztworu leku roślinnego powoduje  max stężenie leku we krwi rzędu 0,08 promila.  Nawet dawka 10 razy większa , czyli 0,8 promila, nie stanowi jeszcze zagrożenia zdrowotnego.
 • Wiele produktów spożywczych zawiera  naturalny etanol, który dzieci przyjmują z pożywieniem  np.: kefiry, kiszona kapusta,  chleb.

Pozostałe części poradnika dotyczące farmakoterapii u dzieci:
część pierwsza http://bit.ly/leki-u-dzieci1
część druga http://bit.ly/leki-u-dzieci2

Autor:  Grzegorz Carowicz
O autorze: magister farmacji, członek  Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego i Polskiego Komitetu Zielarskiego, autor wielu artykułów i publikacji dotyczących zdrowia, leków naturalnych i żywienia, założył Centrum Promocji Zdrowia Pro-Farm: http://www.pro-farm.pl/, prowadzi własną aptekę pod Jelenią Górą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 1. Testow tego typu jest niewiele a jesli sa to raczej nt szkodliwosci etanolu dla dzieci. Prosze o informacje poniewaz moj niespelna 9 miesieczny syn dosc bolesnie przechodzi zabkowanie. Naczytalam sie dobrych opinii o Chamomilii Dagomed 44 ale okazuje sie ze lek juz nie jest prosukowany. Firma Dagomed udostepnia swoja recepture apteka, ktore robia ten sam lek ale w postaci kropelek a nie granulek. Wystepuje w nich 40% etanol przez co w aptece odradzono mi stosowanie kropelek. Dagomed poinformowal za to ze taki sam alkohol wykorzystywany byl w produkcji ich granulek i ze nie ma powodow do niepokoju pobiewaz mozna to zalecanych ilosciach (15 kropelek dziennie) bez problemu podawac. Prosze o Panska opinie.

  Komentarz napisał/a Alicja dnia 16 stycznia 2017 (17:36)
 2. Witam.jak wyliczyc promile z przykladu w tekscie? Licze i mi sie nie zgadza z wynikiem Pana. Czy przyjmuje sie srednia wage kropli z lekow roslinnych:? A zakres dawki smiertelnej jak mozna okreslic ? Czy sa tabele w zaleznosci od stezenia alkoholu? Dziekuje za pomoc

  Komentarz napisał/a Anonim dnia 14 lutego 2018 (18:24)