Dobre przedszkole. Miejsce, które budzi zaufanie dzieci i rodziców. Czy można przyjąć jakieś uniwersalne kryteria? Przeczytaj poniższą listę wyznaczników, które dla współczesnych rodziców okazały się najważniejsze. Dodatkowo kilka wskazówek, co na co dzień powinno być uwzględnione, aby było korzystnie i miło dla dzieci oraz rodziców.*

To, że przedszkole powinno spełniać wszystkie wymogi Ministra Edukacji Narodowej pod względem zgodności programów nauczania z podstawą programową – to jasne. Także przestrzeganie zasad higieny i spełniane wymogów sanepidu nie ulega wątpliwości. Ale DOBRE przedszkole to coś znacznie więcej niż całkiem dobrze funkcjonująca „przechowalnia”. Wie o tym każdy współczesny świadomy rodzic. Poniżej kilka kryteriów, na które warto zwrócić uwagę, wybierając placówkę, której powierzymy opiekę nad swoim dzieckiem.

Przedszkole w Anglii. Z prywatnego archiwum autorki.

Przedszkole w Anglii. Z prywatnego archiwum autorki.

1. Kadra
Wykwalifikowana, empatyczna i pracująca z pasją to priorytety. Najlepiej jeszcze doświadczona, z dużą dozą wyrozumiałości dla indywidualności każdego dziecka oraz szanująca swobodę realizowania się przedszkolaków w interesujących je dziedzinach. Ale w przedszkolu pracują nie tylko nauczyciele, ale – co niemal równie ważne – panie „woźne” lub „pomoce techniczne”. Ważne, aby w grupie dzieci oprócz nauczyciela była również osoba do pomocy. Osoba taka także powinna zostać przedstawiona dziecku (oraz opisana na stronie), bo to najczęściej ona ma kontakt intymny z dzieckiem, pomaga mu w toalecie, przebiera, ociera łzy. Ta osoba powinna być także przeszkolona do pracy z dziećmi (inwestycja placówki w kursy i szkolenia).

2. Jedzenie
Kuchnia na miejscu, oparta na naturalnych produktach jest ogromnym atutem. Jeśli catering, to jego jakość należy sprawdzić, bo niestety złe opinie na temat cateringów wzięły się z obserwowanych praktyk takich firm. Ale nie jest to regułą. Przedszkole powinno być otwarte na dostosowanie diety dla dzieci z alergiami i będących na innym sposobie żywienia. Fajnie, jak w kuchni tej nie króluje biały cukier, który panoszy się niemal w każdym posiłku dzieci.

3. Lokalizacja
Wybieramy zwykle placówki, które są w pobliżu miejsca zamieszkania lub blisko pracy. Zwróćmy uwagę na parking dla przedszkola, bo rano w „godzinie szczytu”, w pędzie do pracy ma to duże znaczenie.

4. Działania i programy dodatkowe
W jakie dodatkowe akcje angażuje się przedszkole, jak wygląda program adaptacyjny (czy rodzic może być z dzieckiem tyle, ile sytuacja wymaga), jakie są wyjścia i wycieczki (w miejsca przypadkowe czy spójne edukacyjnie) i czy  wspierany jest patriotyzm lokalny (poznanie najbliższej okolicy, jej ciekawych miejsc i historii na miarę przedszkolaka). Ponadto nowoczesne przedszkola uczestniczą bardzo często w różnych dodatkowych programach (ekologicznych, wymiany międzynarodowej, profilaktycznych i itp.)

Przedszkole w Anglii. Z prywatnego archiwum autorki.

Przedszkole w Anglii. Z prywatnego archiwum autorki.

5. Współpraca z rodzicami i sposoby komunikacji; rodzic jako partner
Ogromnie ważne, żeby rodzic czuł, że ma wpływ na to, co dzieje się w placówce. Ze strony praktycznej warto wiedzieć, w jaki sposób są przekazywane informacje, czy są to tylko kartki na drzwiach czy informacje wysyłane drogą elektroniczną (co w obecnych czasach jest bardzo popularne). Jest to o tyle ważne, że zwykle wiele się dzieje w przedszkolach i zdarza się, że dziecko przychodzi po nieobecności, a tu jakieś wydarzenie, do którego trzeba być przygotowanym w jakiś sposób. Naprawdę niemiłe uczucie. Ale raczej nic nie zastąpi wspólnych spotkań i dyskusji rodziców z wychowawcami.

W przedszkolach działają Rady Rodziców. Fajnie, jak rada działa prężnie w interesie dzieci i rodziców, pyta o zdanie, zbiera informacje zwrotne i przedstawia swoje działania ogółowi systematycznie.

6. Zajęcia „dodatkowe”
Wielu rodziców chciałoby wybierać z bogatej oferty zajęć dodatkowych. Ale co jest naprawdę ważne? Kiedy te zajęcia się odbywają. Wątpliwa jest przyjemność uczestniczenia w takich zajęciach dla dziecka, które od rana przebywa w przedszkolu i po wielu aktywnościach ma jeszcze o godzinie 14:00 czy 15:00 „się uczyć”. Najbardziej zależy rodzicom na wczesnym kontakcie z językiem obcym. Jest to już chyba standardem, że dzieci uczą się języka angielskiego w przedszkolu. Ale zajęcia językowe i każde inne dla dzieci, powinny być dostosowane do wieku przedszkolaka. W przedszkolach państwowych za zajęcia nazywane kiedyś „dodatkowymi” (np. rytmika, zajęcia ruchowe, zabawy plastyczne, teatr, opieka logopedyczna, wycieczki edukacyjne, nauka pływania itp.) nie wnosi się już opłat, ponieważ powinny być one organizowane w ramach podstawy programowej.

Przedszkole w Anglii. Z prywatnego archiwum autorki.

Przedszkole w Anglii. Z prywatnego archiwum autorki.

7. Wyposażenie sal i plac zabaw
Pierwsze wrażenie, czyli to jak wygląda placówka, jest bardzo ważne dla dziecka i rodzica. Właściwie zaaranżowane funkcjonalne sale, zabawki dobrej jakości, ale nie w nadmiarze, tablica multimedialna ogólnodostępna (tak!), podział na kąciki zainteresowań i strefę do odpoczynku. Cała przestrzeń ma być miejscem ogólnorozwojowym  na miarę edukacji XXI wieku.

Rodzice dzieci z alergiami powinni zwrócić uwagę na umeblowanie i dopytać , jak stare są wykładziny dywanowe – bo to dla wielu dzieci staje się wielkim utrudnieniem w funkcjonowaniu.

8. Higiena (szeroko rozumiana) i toalety
Są to ważne zagadnienia. Jak najczęstsze wyjścia i zabawy na świeżym powietrzu. Jeśli dzieci zmieniają buty, a reszta może chodzić tymi samymi ścieżkami w obuwiu zewnętrznym, to i tak na dywanie będą resztki tego, czego właściciel psa na chodniku nie uprzątnął (w polskich przedszkolach zwykle w salach są dywany i obowiązkowe obuwie zmienne dla dzieci). Dostosowane oraz estetyczne i kolorowe toalety to również ważny aspekt przestrzeni przedszkola. Warto dopytać o zwyczaj mycia zębów po posiłkach – zależy to od przedszkola.

Przedszkole w Anglii. Z prywatnego archiwum autorki.

Przedszkole w Anglii. Z prywatnego archiwum autorki.

9. Bezpieczeństwo w placówce – sposób monitorowania wejścia
Sprawdźmy, jak wygląda możliwość wejścia do przedszkola osób trzecich. Szczegółem – ale ważnym – jest, czy bramka i drzwi są zamknięte, ponieważ to odzwierciedla nawyk dbania o bezpieczeństwo dzieci.

10. Możliwość odpoczynku
Choć wydawać by się mogło, że „leżakowanie” jest już niemodne,  dla dzieci potrzebujących regeneracji w ciągu dnia może być ono kluczowe dla ich efektywnego funkcjonowania (co przekłada się również na odporność immunologiczną i na radzenie sobie ze stresem). Dzieci niepotrzebujące snu mogą mieć zajęcia relaksacyjne lub inną formę wyciszenia.

11. Jak przedszkole dba o swój wizerunek – nazwa, strona internetowa, forum, obecność na portalu społecznościowym
Brak „dziecięcej” nazwy, która dla dziecka jest ważna w jego rozmowach o przedszkolu, czy czytelnej strony internetowej, nie świadczą dobrze o zwracaniu uwagi na współczesne środki komunikacji i rozwój w tym kierunku.

12. Cena i co wchodzi w jej skład
Główną składową ceny jest wyżywienie, czyli to,  ile kosztuje dzienna stawka żywieniowa w placówce. W przedszkolach państwowych pięć godzin, w ciągu których realizowana jest podstawa programowa jest nieodpłatne, a za każdą godzinę obecności dziecka ponad to, się dopłaca. Dodatkowo zwykle rodzice wpłacają także określone sumy na „karty pracy”, materiały plastyczne, teatrzyki, Radę Rodziców, itp. W prywatnych przedszkolach określa to umowa.

13. Rozmowa z innymi rodzicami o przedszkolu i ich spostrzeżeniach
To chyba jedno z najcenniejszych wyznaczników – dobre zdanie innych rodziców o przedszkolu, ale oceniające nie tyle to, co możemy zobaczyć (budynek i inne dobra materialne), ale ATMOSFERĘ panującą w przedszkolu.

"Piaskownica" w sali przedszkolnej. Z prywatnego archiwum autorki.

„Piaskownica” w sali przedszkolnej. Z prywatnego archiwum autorki.

Gdy już obejrzymy przedszkole, pokażemy je dziecku, porozmawiamy z dyrekcją i/lub nauczycielkami, to nieodzowna jest również rozmowa z rodzicami dzieci, które już uczęszczają do tego przedszkola. Może to być również  dopytanie o interesujące nas szczegóły na forum internetowym lub obejrzenie profilu na portalu społecznościowym.

*Kolejność nie jest wyznacznikiem ważności któregoś z kryteriów.

Bardzo dziękuję wszystkim mamom, które podzieliły się ze mną swoimi spostrzeżeniami i dzięki którym jeszcze szerzej mogłam spojrzeć na opisywaną kwestię. Dlatego też wiem, że te kryteria są takimi, jak widzą je współcześni rodzice. Ale nawet jak dziecko dostanie się do „nieperfekcyjnego” przedszkola, pamiętajmy, że rodzice mają głos i powinni brać aktywny udział tworzeniu przestrzeni edukacyjnej swoich dzieci, ale nie obiecuję, że to jest łatwe:)

Które kryteria są dla Was priorytetowe i jakie jeszcze moglibyście dodać do listy?

Autor: Karolina Górska
O autorce: pedagog, wielbicielka różnych podejść do nauczania, zainteresowana kierunkiem rozwoju edukacji w Polsce, inspirująca się podejściem do nauczania dzieci w innych krajach (odbyła warsztaty w szkołach w Belgii, praktyki w szkole w Czechach, pracowała w przedszkolu w Anglii).  Z zapartym tchem słucha opowieści ludzi, którzy mieli bezpośredni kontakt z edukacją w szkołach amerykańskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  1. Bardzo ciekawy artykuł, od razu podrzuciłam go moim koleżankom z pracy które niedługoo będą musiały poszukać czegoś dla swoich maleństw ;) Wszystkie wymienione tutaj czynniki były bardzo ważne w poszukwaniu przedszkola dla mojej córki, jednak chyba najważniejsze to nr1, 2,3 – chyba na tym najbardziej się skupiłam :) ja wybrałam prywatne przedszkole na Ruczaju bo własnie spełaniło moje kryteria: http://www.przedszkolembb.pl/ i jak na razie ani razu sie na nim nie zawiodłam :)

    Komentarz napisał/a Młodziutka dnia 8 kwietnia 2016 (11:28)
  2. Młodziutka! Moja córka również chodzi do tego przedszkola na Ruczaju! Jaki mały jest ten świat! Przedszkole p.w Matki Bożej Brzemiennej okazała się byc trafem w 10 kiedy poszukiwałam przedszkola dla mojego pierwszego dziecka. Niestety nie był to pierwszy wybór.. wcześniej moja córka chodziła do inneogo przedszkola ale zlikwidowano tam najmłodszą grupę gdzyż było za mało chętnych i musiałyśmy poszukać czegoś innego. Cieszę się jednak z tego gdzyz to przedszkole wypada doskonale jeśli przeanazlizuje się 13 wskazówek zawartch w artykule :)

    Komentarz napisał/a Światmłodejmamy dnia 23 kwietnia 2016 (16:58)
  3. Ja najbardziej sugerowałam sie opiniami innych mam w internecie na temat danych placówek i tym sposobem wybrałam właśnie Przedszkole Bajka Leszno.

    Komentarz napisał/a Eliza dnia 19 grudnia 2017 (22:58)