Oto mamy literaturę światową na dobrym poziomie, którą możemy bez obiekcji zaproponować naszym małym czytelnikom. Płaszcz Józefa S. Tabacka jest dla dzieci tym czym, powiedzmy, Dzieje Tewji Mleczarza Sz. Alejchema lub Sztukmistrz z Lublina I. B. Singera dla dorosłych. W tym porównaniu jest tylko niewiele przesady.

Główny atut a raczej podstawowy urok tej książki polega na prezentowaniu kulturowej odmienności, która przestaje być obca, a staje się dla czytelnika intrygująca i pociągająca.

Opowieść jest bardzo prosta, osnuta wokół powszechnego w sztetlu żydowskim doświadczenia biedy. Oto wysłużonego płaszcza, który się pruje i drze, z biegiem czasu ubywa. Dzięki zabiegom pomysłowego właściciela zniszczony płaszcz zmienia się, najpierw w kurtkę, następnie w kamizelkę, potem w szalik itd. Nadając mu coraz to nową formę i funkcję Józef sprawia, że płaszcz wciąż jest mu potrzebny.

Inspiracją do napisania i zilustrowania książki była często słyszana przez autora w dzieciństwie żydowska piosenka, którą, kto chętny, może sobie nawet dziś odtworzyć (na końcu podano nuty).

Opowieść dotyka ochoczo spychanej (przez nas rodziców?) z głównego nurtu doświadczeń dziecka problematyki starości, przemijania, biedy, a także zawiera w sobie taki potencjał interpretacyjny, który dotyczy ekologicznych aspektów rzeczywistości jak kultura jednorazowego użytkowania rzeczy, rosnące góry śmieci czy drugie życie rozmaitych przedmiotów. Myślę, że lektura i design książki są naprawdę niezmiernie atrakcyjne zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Polecam w przedziale wieku od 0 do 103.

Płaszcz Józefa Simms Taback, Wydawnictwo Format 2009

Autor: Agnieszka Grzywaczewska-Kurpierz
O autorce: mama Anieli, magister filologii polskiej, recenzentka, propagatorka praw dziecka, orędowniczka rodzicielstwa bliskości i karmienia piersią. Lubi długie spacery z psem. Lubi także rozmawiać z dziećmi, a potem spisywać sobie ich, jedyne w swoim rodzaju, słowa, zdania – wymyślanki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

napisz pierwszy komentarz...