Wiersze Czechowicza mogą być propozycją na udany wieczór, na spokojne wyciszenie emocji całego dnia i wejście w absolutnie wyjątkowy, można powiedzieć – rytmicznie uporządkowany świat niespiesznego obrazowania. Te teksty mają szczególną moc przyciągania, a odkrywają się przed nami podczas kolejnych i kolejnych odczytań.Można by pomyśleć, że dzisiejsze dziecko, zmuszone niejako do szybkiego przyswajania, potrzebuje silniejszych bodźców artystycznych, bardziej spektakularnych atrakcji. Nic bardziej mylnego. Widzę jak Aniela – godne dziecko swojego wieku – chętnie poddaje się urokowi wierszy o lunaparku, o Stachu, który się bał cienia, o Marcysi przekręcającej gałkę radia, o strudze, o targowisku, o Podolu, o wędrującym grochu i innych. I doprawdy, nie zniechęcają jej archaizmy ani to, że świat, o którym czytamy, odszedł w niepamięć. To właśnie nostalgia sprawia raczej, że dziecko tym chętniej słucha tych pięknych wierszy. Przez dawność właśnie teksty te stają się dla niej intrygujące i tajemnicze, a rytm i rym powodują spowolnienie i przewidywalność, co sprawia, że  chłonie frazę jak gąbka wodę. Szczególnie taką na przykład:

Szło coś za Stachem. Ale co?

Szło coś cichutko, szło…

Gdy Stach szedł w lewo to i TO

za chłopcem w lewo szło…

Przede wszystkim jednak mały czytelnik poznaje inny sposób istnienia tekstu jakim jest WIERSZ. W nim właśnie uczy się odkrywania sensu, nastroju, melodii, a więc wkracza w obszar sztuki, obcuje z nią i przenika.

Chciałabym zachęcić rodziców do tego, by dali swoim dzieciom szansę przeżywania poezji i nie bali się, że jej nie zrozumieją lub nie myśleli, że są za małe na jej odczucie.  Może się okazać, że dorośli, czytając na głos  wiersze, inicjują tym samym wielce kuszącą przygodę życia swojego dziecka. Niech jej przewodnikiem stanie się jeden z najwybitniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego Józef Czechowicz.

Józef Czechowicz, Kołysanki i inne wiersze, Świat Książki 2005, cena 32 zł

Autor: Agnieszka Grzywaczewska-Kurpierz
O autorce: mama Anieli, magister filologii polskiej, recenzentka, propagatorka praw dziecka, orędowniczka rodzicielstwa bliskości i karmienia piersią. Lubi długie spacery z psem. Lubi także rozmawiać z dziećmi, a potem spisywać sobie ich, jedyne w swoim rodzaju, słowa, zdania – wymyślanki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

napisz pierwszy komentarz...