Nasze warsztaty wielkanocne w Galowicach przebiegały bardzo twórczo! Mamoteka.pl zaprosiła dzieci i rodziców do wspólnego ozdabiania mazurków i pisanek. Małym artystom nie zabrakło dobrych pomysłów i kreatywności. Zobaczcie!

Choć na dworze było deszczowo, galowicka świetlica w sobotnie przedpołudnie tętniła kolorami i artystyczną atmosferą. Pogoda nie zniechęciła dzieci i ich rodziców – wszystkie przygotowane przez nas miejsca się zapełniły. Nie tylko my uznaliśmy, że warto uwolnić trochę twórczej energii przed Wielkanocą.

IMG_1173

Najpierw było ozdabianie smakowitych mini-mazurków.  Współpracujący z mamoteka.pl kucharz i spec od cukierniczej dekoracji, Grzegorz Szewczyk, upiekł ich ponad trzydzieści! To właśnie pod jego okiem uczestnicy warsztatów nauczyli się kilku prostych technik zdobienia świątecznych wypieków.

IMG_1305

W myśl zasady, że powinno być nie tylko ładnie, ale też zdrowo, do wypieku mazurków Grzegorz użył, zamiast standardowej krupczatki, mąkę orkiszową. Do posmarowania placków przygotował aromatyczną konfiturę z pomarańczy, suszonych moreli i brązowego cukru. Nasz kucharz podpowiedział, że krawędzie mazurków można ozdobić kokosem. Niektóre dzieci jednak miały w tej kwestii własny pomysł. I też wyszło pięknie!

IMG_1269

Dekorowaliśmy suszonymi owocami, orzechami, migdałami. Wśród dziewczynek furorę zrobiły upieczone z ciasta mazurkowego małe ciasteczka-kwiatki.

IMG_1300

Dużo emocji wzbudził też przygotowany przez Grzegorza lukier w dwóch kolorach: białym i czekoladowym, aplikowany z papierowych tubek. Można wykonać z niego efektowne bazie, co uczestnicy pracowicie ćwiczyli. Można było też nim ozdobić środki ciasteczek-kwiatków.

IMG_1334

Maluchy stawiały na abstrakcję, ale jaką smakowitą!

IMG_1348

Niektórym pomagali rodzice. Inni szukali własnych  środków wyrazu. Grunt, że artystycznym emocjom dali się ponieść wszyscy.

W drugiej części warsztatów uwalnialiśmy naszą wyobraźnię podczas malowania pisanek. Instruowała nas pani Aleksandra Hreniak, która tym rzemiosłem zajmuje się już od 50 lat!

IMG_1469

Pani Ola pokazała nam najprostsze techniki, dzięki którym można zamieniać zwykłe jajka w dzieła sztuki. 

IMG_1398

Dzieci podchwyciły je bardzo szybko. I miały przy tym dużo frajdy.

IMG_1413

Królowały kolorowe posypki, które dodawały pisankom blasku.

IMG_1436

Pani Ola pokazywała, że nawet prosty szlaczek może dać niezwykły efekt.

IMG_1445

Dzieci pracowały w wielkim skupieniu.

IMG_1438

A i rodzice mieli sporo frajdy. Mamy nadzieję, że ze zdobytych umiejętności nasi uczestnicy zrobią użytek w domu przed Świętami! Chyba dzieci wystarczająco przekonały rodziców, że będą nieocenioną pomocą podczas przedświątecznych przygotowań:)

Podziękowania:

Serdecznie dziękujemy pani Dorocie Wojtal-Jastrzębskiej ze świetlicy w Galowicach i Panu Józefowi Gabryelowi, sołtysowi Galowic, za pomoc w doprowadzeniu warsztatów do skutku.

Do obejrzenia szerszej galerii zdjęć zapraszamy na nasz profil na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  1. Byłem i było bardzo fajnie

    Komentarz napisał/a Mikołaj dnia 10 kwietnia 2014 (19:27)