Mało to dzisiaj popularna pasja – szycie. Dla Amelii, mamy 9-letniej Zuzanny i 2-letniego Franka, jest ono sposobem na wyciszenie się i artystyczną przygodę. Ale też na zabawę – wspólną, rodzinną, inną niż wszystkie.

Córeczka Amelii wymyśliła psa – takiego przetworzonego przez wyobraźnię, fioletowego, bardzo osobistego. Narysowała go i pies dzięki mamie stał się rzeczywistością: miękki, z aksamitu, z oczami z guzików.

Picture 16

Fot. Amelia Markiewicz

Był też chomik, wzorowany na prawdziwym zwierzaku podpatrzonym u przyjaciół. Tym razem Zuzanna uszyła go sama! Zapoczątkował prawdziwą „chomikomanię” wśród znajomych Amelii. W sumie powstało ich siedem.

Fot. Amelia Markiewicz

Fot. Amelia Markiewicz

Amelię szyć nauczyła babcia. Na klasycznym, mechanicznym Łuczniku. To ona zaszczepiła w niej przekonanie, że cokolwiek sobie wymyśli, może to wykonać własnoręcznie. Dlatego Amelia przerabiała swoje ubrania, nadając im nowe funkcje. Było to przydatne zwłaszcza w czasach, kiedy sklepowy asortyment nie był jeszcze szeroki. Wytarte spodnie stawały się torebką lub spódniczką, a stare swetry otulały szyję w postaci kilometrowych kolorowych szalików wydzierganych własnoręcznie na drutach. Dawało to przyjemność noszenia czegoś absolutnie wyjątkowego.

Od matematyki po szycie

Amelia skończyła studia matematyczne, ale według niej zamiłowanie do liczb absolutnie nie wyklucza ducha artystycznego. U niej te dwie pasje doskonale się wspierają i uzupełniają. Na ostatnim roku studiów była zafascynowana zajęciami z profesorem, który wygrywał im liczby na przenośnym pianinku (pod jego wpływem napisała pracę magisterską na temat: „Matematyka w muzyce i poezji”). Uznała, że skoro niuanse matematyczne można zagrać, można też wykorzystać ich znajomość w innych dziedzinach sztuki. Dlatego po studiach zawodowo zajęła się działalnością artystyczną. Zrobiła profesjonalne kursy i pracowała jako projektant graficzny.  Kiedy na świecie pojawiła się córka, w naturalny sposób zaczęła ożywać w niej potrzeba szycia i tworzenia rękodzieła. I odkryła w tym zakresie całkiem nowe możliwości.

Na początku był kot

Zaczęło się od kota. Amelia zaprojektowała go i uszyła, najpierw dla swojej babci, potem dla córki. Koty dostały zastrzyk z olejku cynamonowego i służyły do pachnącej zabawy – jeden nawet zamieszkał w aucie.

Fot. Amelia Markiewicz

Fot. Amelia Markiewicz

Amelia zobaczyła, że sprawia jej ogromną przyjemność wymyślanie różnych postaci i powoływanie ich do życia z kawałków materiału. Potem odkryła tworzenie lalek techniką filcowania na sucho i do dzisiaj właśnie one najbardziej angażują ją artystycznie.

Kiedy dwa lata temu na świecie pojawił się Franio, jej pasja nabrała rozpędu. Zaczęły pojawiać się nowe pomysły – teraz na przykład pracuje nad zestawem dla niemowląt, w skład którego będzie wchodziła m.in. karuzela nad łóżko z postaciami o wyrazistych, kontrastujących kolorach – właśnie takich, jakie są najbardziej wskazane dla maluchów. W przygotowaniu jest również zestaw ilustracji dla najmłodszych oraz mała książeczka. Szyje też dla znajomych – na specjalne zamówienia, na urodziny. Ostatnio prowadziła warsztaty dla młodzieży, których owocem były unikalne poduszki, przekazane potem dzieciom z Domu Samotnej Matki. Tworzy głównie z wełny, także z różnych tkanin, guzików. Część z nich jest z „odzysku”, niektóre zamawia pod konkretne lalki.

Szycie jak spacer po górach

Amelia przyznaje, że stworzenie jednej lalki, precyzyjne wyrzeźbienie jej twarzy w wełnie, jest dla niej pod względem emocjonalnym porównywalne do trzydniowej wędrówki po górach. Za każdym razem to dla niej frajda i przygoda, forma angażującego, ale dającego wielką satysfakcję odpoczynku.

Fot. Amelia Markiewicz

Fot. Amelia Markiewicz

To także sposób na zorganizowanie czasu własnym dzieciom, bo zarówno Zuzanna, jak i Franio są zaangażowani w jej pasję. Zwłaszcza córeczka potrafi już sama zaprojektować i uszyć proste rzeczy. Wielką frajdą dla całej rodziny są prezenty uszyte przez Zuzę. Franek w ten sposób dostał swoją ulubioną poduszkę z kolorowymi aplikacjami.

Amelia wykorzystuje szycie i projektowanie graficzne także jako element edukacyjny. Stara się, aby te aktywności były częścią większego projektu – przyrodniczego, literackiego (ostatnio powstał ogromnych rozmiarów szpak Mateusz z „Akademii Pana Kleksa”). Zdecydowała uczyć Zuzannę trybem edukacji domowej, więc ma dowolność w doborze narzędzi nauczania. Ekspresja artystyczna, jaka uwalnia się podczas zabaw z tkaninami i igłą, okazuje się pomocna przy przyswajaniu wiedzy z różnych dziedzin. Zuzia od zawsze interesuje się geologią i przyrodą i lubi szyć zwierzęta. Gdy była malutka, mama szyła jej ukochane dinozaury.

Według Amelii dzieci podczas szycia uczą się samodzielności, planowania i precyzji, doskonalą motorykę małą, rozwijają kreatywność i zdolność koncentracji. I dobrze się bawią, bo szycie wciąga!

Zapraszamy na warsztat Amelii – „Szyjemy wiosenne ptaki”!

ARDwarsztaty2013-04ptaki-01

26.04.2014 w sobotę, o godz. 15.00 w klimatycznej kawiarence „Rozgrzej Duszę” przy Placu Dominikańskim 2, pod okiem Amelii, dzieci z rodzicami będą mogły spróbować własnych sił w szyciu. Amelia zaprasza rodziców z dziećmi w wieku 6+. Warsztaty będą trwały 2,5-3 godziny. Na miejscu organizatorzy częstują herbatką, a w kawiarence można kupić kawę i pyszne ciasta.
Temat: szycie z różnych materiałów ptaków powracających na wiosnę – wszystkie będą naturalnych rozmiarów, oparte na przygotowanych przez Amelię projektach. Będzie można zabrać do domu uszytą  przez siebie jaskółkę dymówkę, bociana białego, jerzyka albo żołnę.
Do dyspozycji: trzy maszyny krawieckie, igły, mnóstwo materiałów i dodatków, antyalergiczne kulki silikonowe do wypychania pluszaków (gotowe zwierzaki można prać w temp. 30-40st, w zależności od użytych materiałów) , pomoc Amelii.
Uwaga: warsztaty są skierowane również do osób, które dotąd nie siedziały przy maszynie krawieckiej! Konieczna jest rezerwacja miejsca, najlepiej do 23.04. (tel. 602-378-246, e-mail: sulatik@o2.pl)
Koszt warsztatów: 45zł dla rodziny (uszycie i zabranie do domu jednego ptaka)
Oprócz wspólnego szycia – przewidziana również dawka ciekawostek ornitologicznych.

Autor: mamoteka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

napisz pierwszy komentarz...