Uspokajająco szumiąca, orzeźwiająca,  gasząca pragnienie, życiodajna, i po prostu… chlapiąca, a przede wszystkim mokra. Woda, bo o zabawach z wodą będzie mowa. Pamiętacie tę frajdę, gdy dorośli pozwalali wam się pluskać? Nie rezerwujmy tych zabaw tylko na upalne dni.

Zwykle niechętnie rodzice się zgadzają, aby dzieci bawiły się wodą – od razu wizualizuje się w głowie obraz domowej katastrofy  – mokre rękawy (żeby tylko!), zalana łazienka/kuchnia, i pisk dziecka, gdy chcemy je od zajęcia oderwać – znam to. Ale zobaczcie, że nie jest aż tak trudno taką zabawę zorganizować i ile pożytku daje ona również najmłodszym. Nawet gdy po zabawie trzeba przebrać ubranie.

Fot. Monika Dwórska-Małota

Już przy zwykłym myciu rąk warto dać dziecku więcej czasu, aby mogło wodę „podotykać”, poczuć, usłyszeć. Rodzą się pomysły – zbierać wodę do garści, zatkać palcem kran i …O! woda pryska – odkrycie dla najmłodszych J Taka „samoterapia” uspokajająca i wyciszająca.

Pozwalam moim dzieciom „myć naczynia”. Przysuwają krzesło i znowu doświadczają kontaktu z wodą – można przelewać, namaczać i wyciskać ściereczkę, potrenować to, co zaobserwowali podpatrując rodziców. Pełne zaangażowanie w zabawę, czyli maksymalna koncentracja na „zadaniu”.

Kąpiel to czas kiedy dzieci zwykle mają chwilę na swobodną zabawę. Zaopatrzmy je w akcesoria, aby mogły jak najwięcej przelewać do plastikowych naczyń o różnych kształtach i wysokościach – w ten sposób dziecko zaczyna uczyć się rozumieć matematykę. U nas ulubione były kubeczki wkładany jeden w drugi, a także różne przedmioty, które mogły pływać lub tonąć – teraz Staś sam wybiera parę zabawek, które będą pływały. Ciekawość jest ogromna, a przewidywania nie zawsze się sprawdzają – czasem to rodzice mają rację :) Wiele radości przynosi puszczanie na wodzie samodzielnie zrobionych statków z papieru.

Fot. Monika Dwórska-Małota

Fot. Monika Dwórska-Małota

Korzyści zabawy z wodą i wodzie:

- ćwiczy sprawność manualną i koordynację wzrokowo-ruchową, bo celne przelewanie to początkowo nie lada wyzwanie dla malucha;

- zaangażowanie w ciekawe zajęcie wydłuża czas koncentracji na zadaniach;

- relaksuje, rozluźnia i wycisza;

- może być okazją do pokazania dzieciom prostych i bezpiecznych eksperymentów.

A przede wszystkim daje niezbędne i podstawowe doświadczenia do rozwijania rozumowania operacyjnego, co jest podstawą rozumienia i chętnego uczenia się matematyki przez dzieci :)

Uwaga! Podczas zabaw dzieci z wodą trzeba zachować szczególną ostrożność:

  1. NIGDY nie zostawiać dziecka podczas zabawy  w wodzie bez opieki.
  2. Woda nie może być gorąca ani za zimna.
  3. Jeśli dziecko bawi się przy zlewie zadbać, by było bezpieczne: nie spadło, a naczynia, których używa, nie niosły zagrożenia (najlepiej aby były plastikowe).

Woda daje ogromne możliwości wymyślania kreatywnych zabaw. A Wasze dzieci często bawią się wodą? Jakie „mokre” zabawy lubią najbardziej?

Autor: Karolina Górska
O autorce: Karolina Górska – pedagog terapeuta, nauczyciel języka angielskiego. Pracuje głównie z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Pełnoetatowa, cudownie niedoskonała, osobista mama Stasia i Zosi:) Obserwatorka życia społecznego, cały czas uczy się od dzieci  – póki co najwięcej od własnych:) Zwolenniczka i propagatorka nauczania i uczenia się przez zabawę oraz piosenki. Propagatorka świadomych wyborów konsumenckich. Zachwyca się różnicami kulturowymi i wciąż poszukuje sposobów na integrowanie ludzi we współczesnym świecie. Ma jeszcze wciąż wiele niezrealizowanych pomysłów w głowie i nieodkrytych pasji, a działanie z własnymi przekonaniami – czasem takimi „pod prąd” – daje jej coraz więcej szczęścia, spełnienia i rozwoju. Na co dzień również „gotowarka” (wg nomenklatury Stasia) :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

napisz pierwszy komentarz...