Propozycja Wydawnictwa Wilga jest na polskim rynku niedocenionym tytułem, który wszak dzieci przyjmują z radością i ochotą. (Aniela po przeczytaniu całej książeczki, wypowiada sakramentalne „jeszcze raz”).

Dziewczynka, która pragnie mieć rodzeństwo, a jeśli nie rodzeństwo, to chociaż psa, a jeśli nie psa… Mała, której rodzice często używają zwrotu „za godzinę” i zajmują się swoimi sprawami akurat wtedy, kiedy ona potrzebuje ich dla siebie. Dziecko rozmowne, rezolutne, niekonieczne grzeczne.

Trudno nie polubić Siri za jej naturalność, za błysk psoty w oku, za szczere zdziwienie światem (w którym nie ma siostry i brata), za natychmiastowe realizowanie zamierzeń (kupowanie karmy dla psa, o którym się dopiero marzy) czy za to wreszcie, że wypowiada Siri te tęsknoty i uczucia, które są blisko dziecka, sytuują się w świecie jego doświadczeń, w orbicie jego spraw; dotykanie okrągłego brzucha mamy, w którym kiedyś się było, poczucie osamotnienia, kiedy patrzy się na podwórko pełne psów oraz ich opiekunów, złość na rodziców z powodu braku ich uwagi, zaprzyjaźnianie się z trzema chłopcami o imieniu Otto, rozmowy z sąsiadami itd. to sprawy Siri, które w końcu nie są tak odległe od doświadczeń wszystkich dzieci świata.

siri-i-nowi-przyjaciele-b-iext23372459

Mnie podobają się kochający rodzicie, zdrowo zajęci swoimi, dorosłymi sprawami. Ujmujący moment, kiedy zaniepokojeni rozmawiają szeptem o Siri, która milcząca siedzi na parapecie („a jeżeli ona myśli, że my się nią nie przejmujemy?”) trafia w sedno dobrego rodzicielstwa, tchnącego wolnością i czułością.

Siri i nowi przyjaciele dołączam bez przeszkód i wątpliwości do naszego kanonu czterolatka.

Tiina Nopola, Siri i nowi przyjaciele, Wilga 2013

Autor: Agnieszka Grzywaczewska-Kurpierz
O autorce: mama Anieli, magister filologii polskiej, recenzentka, propagatorka praw dziecka, orędowniczka rodzicielstwa bliskości i karmienia piersią. Lubi długie spacery z psem. Lubi także rozmawiać z dziećmi, a potem spisywać sobie ich, jedyne w swoim rodzaju, słowa, zdania – wymyślanki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

napisz pierwszy komentarz...