Dziś będzie o Basi, której nie lubi pewna przedszkolanka, (za „język” Jaki? „Nieodpowiedni!”), za to bardzo lubią dzieci i niektórzy dorośli. O dziewczynce, która zwykle przeżywa zwykłe przygody, ponieważ jest nie wybuchową, nie wyjątkową, nie spektakularną, lecz zwyczajną właśnie dziewczynką, jak Ania, Julka, Krysia, Ela, Ula, Kasia… 

Bezspornym walorem perypetii opisywanych przez Z. Stanecką i M. Oklejak jest ich analogia do codziennych doświadczeń małych dzieci.

basia-i-kolega-z-haiti-b-iext6133962

Pewnego dnia jednak Basia poznaje nowego kolegę, który różni się od pozostałych dzieci w przedszkolu. Jest ciemnoskóry, zachmurzony, nie mówi po polsku i rysuje dziwne i straszne obrazki. Titi intryguje Basię, ale i wzbudza w niej złość i niechęć, kiedy popycha kolegę, a potem chowa się pod stół, a na dodatek pani pozwala mu tam siedzieć. Dziewczynka złości się na „nowego” i oświadcza, że go nie lubi. Basia nie wie jeszcze, że Titi stanie się jej najlepszym kolegą i że jego historia tak bardzo ją poruszy. Pewnego dnia okaże sie także, że chłopiec potrafi rysować piękne kwiaty, specjalnie dla przyjaciół.

Niepozorna, wydawałoby się, a tak ważna pozycja na dziecięcej półce z książkami. Można by rzec – nie do pominięcia. Również ze względu na język – żywy, autentyczny, dziecięcy. A mnie wydaje się także, że można Basię potraktować jak godny wstęp do lektury Tego innego R. Kapuścińskiego w przyszłości, a na pewno do rozmowy o inności, o stereotypach i ich przezwyciężaniu.

Miłej lektury!

Z. Stanecka, M. Oklejak, Basia i kolega z Haiti, Literacki Egmont, 2011

Autor: Agnieszka Grzywaczewska-Kurpierz
O autorce: mama Anieli, magister filologii polskiej, recenzentka, propagatorka praw dziecka, orędowniczka rodzicielstwa bliskości i karmienia piersią. Lubi długie spacery z psem. Lubi także rozmawiać z dziećmi, a potem spisywać sobie ich, jedyne w swoim rodzaju, słowa, zdania – wymyślanki.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

napisz pierwszy komentarz...